Dobre i złe nawyki treningowe

Pod pojęciem treningu sportowego kryje się wiele znaczeń. Może być on zarówno narzędziem do uzyskiwania coraz lepszych wyników w sporcie zawodowym, formą rozrywki, jak i sposobem na poprawę sylwetki i zrzucenie zbędnych kilogramów. Może przybierać wiele form i rodzajów, ale jest jeden element wspólny. Otóż każdy podjęty trening ma na celu uzyskanie konkretnych rezultatów. Aby uzyskać pożądane rezultaty, ważna jest systematyczność, przemyślany plan działania i kilka innych ważnych aspektów. Sprawdź jak wypracować dobre nawyki treningowe i jakich błędów nie popełniać.

Największe błędy związane z treningiem

Złe nawyki treningowe i regularnie powtarzane błędy mogą zniweczyć efekty Twojej ciężkiej pracy, co z kolei przełoży się na zniechęcenie i rezygnację z aktywności. Co więcej, niektóre z nich mogą również wpływać na stan Twojego zdrowia i przyczyniać się powstawania urazów czy złego samopoczucia. Do “najpopularniejszych” złych nawyków treningowych powtarzanych przez wiele osób zaliczają się:

Zbyt duża intensywność i częstotliwość

Dotyczy to zazwyczaj osób początkujących. Zaczynając przygodę z aktywnością fizyczną, jesteśmy podekscytowani i za wszelką cenę chcemy osiągnąć zamierzony efekt. Trenujemy jak najwięcej i jak najciężej z nadzieją, że rezultaty pojawią się szybciej. Niestety nie działa to w taki sposób. Sukces w osiągnięciu wyznaczonego celu zazwyczaj wiąże się z systematyczną pracą i wytrwałością, a na efekty trzeba cierpliwie czekać. Jeśli zatem trenujesz zbyt ciężko i wylewasz z siebie siódme poty 24 na dobę w oczekiwaniu, że szybciej dotrzesz do celu, to możesz się rozczarować. To z kolei może doprowadzić do zniechęcenia i porzucenia aktywności. No bo po co się męczyć jeśli nie widzimy efektów, prawda? Co więcej, źle dopasowane obciążenie treningowe może przyczynić się do powstawania kontuzji i innych problemów zdrowotnych. Pamiętaj, że w miesiąc nie nadrobisz lat, kiedy brakło w Twoim życiu ruchu, sportu czy aktywności. Wszystko, również Twoje ciało wymaga czasu, aby się zaadoptować do nowych wyzwań i bodźców.

Brak systematyczności

Można powiedzieć, że jest to przeciwieństwo wspomnianej wcześniej nadgorliwości. Zaczynamy ćwiczyć, na początku wszystko idzie zgodnie z planem, każdy trening jest realizowany. Po pewnym czasie jednak tracimy zapał, a częstotliwość sesji treningowych spada. Strój sportowy zakładamy raz na tydzień, albo nawet rzadziej. W takim wypadku nie ma co liczyć na efekty i osiąganie celów. Systematyczność i regularność to podstawa. Nawet jeśli z jakiegoś powodu nie udało Ci się zrealizować w danym tygodniu czy nawet miesiącu wszystkich treningów, nie rób z tego reguły, tylko szybko wróć do planu. Każda, nawet najmniejsza przerwa to pokusa rozleniwienia, kiedy to zaczynamy szukać wymówek, zamiast przypominać sobie powody, dla których w ogóle zaczęliśmy przygodę z treningiem.

Lekceważenie regeneracji i diety

Regeneracja to tak naprawdę składowa treningu. Mięśnie otrzymują bodźce w trakcie ćwiczeń, ale to właśnie podczas odpoczynku odbudowują się, rosną i stają się silniejsze. Bez regeneracji nie ma efektów. Warto robić sobie dni całkowicie wolne od treningu i wprowadzić tak zwany aktywny wypoczynek w postaci np. spacerów czy rozciągania. Ważnymi czynnikami, które mają ogromny wpływ na regenerację jest ograniczenie stresu, odpowiednia dawka i jakość snu oraz zbilansowana dieta. Po pierwsze musisz postarać się mniej przejmować rzeczami, które nie są warte tego, aby szarpać nimi swoje nerwy, tracić zdrowie i nadmiernie przejmować się sytuacjami, na które nie masz wpływu lub wyolbrzymiać problemy, które da się szybko rozwiązać. Więcej spokoju i kontroli emocji to złoto! Zadbaj też o dobry i głęboki sen, bo tylko wtedy dasz swojemu ciału i umysłowi czas na wytchnienie i odpoczynek. Równie istotne jest, aby dostarczyć organizmowi paliwo i potrzebne składniki odżywcze, czyli pożywienie dobrej jakości zamiast fastfoodów i wysoko przetworzonych tzw. zapychaczy. Dzięki temu będziesz mieć ochotę i siłę na kolejne sesje treningowe, aby potem móc cieszyć się efektami swojej pracy. 

Jak wypracować dobre nawyki treningowe?

Wiesz już jakich błędów nie popełniać, ale jak wypracować te dobre nawyki treningowe? Przede wszystkim określ swój cel i co chcesz zdziałać ćwiczeniami. Ustal dni treningowe, które nie będą kolidowały z Twoją pracą. Myśl o treningu nie jak o kolejnym obowiązku, tylko jak o czasie dla siebie, w którym dbasz o zdrowie, sprawność i ciało, aby mieć więcej energii i lepsze samopoczucie. Następnie rozpisz plan, który będzie zawierał informacje o częstotliwości treningów. Na początku sugeruję 3 sesje treningowe w tygodniu po około godzinę. Wybierz konkretne ćwiczenia, które celują w te efekty, które chcesz osiągnąć. Pomoże Ci to zarówno utrzymać systematyczność, jak i nie przesadzić ze zbyt dużą ilością treningów. Pamiętaj, że dobry trening to nie ten, po którym wyjdziesz zmiażdżony, tylko ten, po którym staniesz się silniejszy. Dlatego nie wszystko zawsze trzeba robić na maksa.


Dobre nawyki treningowe to także zdrowe odżywianie. Jeśli masz z tym problem, spróbuj spokojnie i stale wprowadzać małe zmiany. Zadbaj o optymalne nawodnienie organizmu dla lepszej pracy mięśni, narządów oraz mózgu, dodaj więcej warzyw do posiłku, a sztucznego batonika zastąp owocem. Dostarczaj z pożywieniem białko i błonnik. Nie najadaj się przed snem, ponieważ Twój organizm zamiast odpoczywać będzie musiał zająć się trawieniem. Ogranicz do minimum spożycie alkoholu, bo on hamuje Cię na drodze do osiągnięcia celu. Soki pudełkowe wymień na smaczniejsze, świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców, a czipsy na orzechy włoskie. Pamiętaj, że małe zmiany składają się na sukces, a regularnie wprowadzane pomogą Ci wyrobić dobre nawyki na zawsze.

Jak dobrze ćwiczyć?

Ogólne nawyki dotyczące większej ilości ruchu (treningi plus spontaniczna aktywność fizyczna, np. zamiast windy wybierz schody), diety, nawodnienia i regeneracji to połowa sukcesu, ale musisz też wiedzieć jak dobrze ćwiczyć, aby treningi były skuteczne i bezpieczne. Pamiętaj, aby przed treningiem zawsze się rozgrzewać, a po treningu uspokoić organizm. Rozgrzewka przygotuje Twoje ciało, mięśnie, stawy, więzadła do wysiłku, dzięki czemu ryzyko kontuzji będzie zdecydowanie mniejsze. Czas poświęcony na zrelaksowanie się i rozciąganie po treningu wspomoże regenerację.

Musisz też wiedzieć, że niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej kluczowe znaczenie ma trening uzupełniający. Mobilność, stabilizacja, rozciąganie – to wszystko wpływa na wyniki sportowe i efekty. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, zajrzyj do oferty Tiger-Zone i wybierz najlepszą dla Ciebie formę współpracy i wsparcia treningowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Świętuj ROK TYGRYSA treningami ze zniżką nawet -30%!

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Złap TYGRRRRYSIE okazje -40% na kursy i koszulki

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy