Trening z kettlami staje się coraz popularniejszy ze względu na wysoką skuteczność, szybkie efekty oraz możliwości dostosowania do własnych preferencji. Większość siłowni jest już wyposażona w sprzęt tego rodzaju, jednak warto wiedzieć, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia z odważnikami. Doskonale sprawdzi się więc współpraca z trenerem personalnym.
Kettle – jaki to trening?
Kettlebells to sprzęt, który może nam posłużyć do treningu każdej partii ciała. Są to odważniki w kształcie kuli z uchwytem. Ich ciężar z łatwością dopasujemy do swojego poziomu sprawności fizycznej. Odważniki możemy wykorzystać w różnych rodzajach treningu. Ćwiczenia z kettlami mają za zadanie wzmocnić całe nasze ciało, mają charakter funkcjonalny, dzięki czemu po prostu pomagają nam w codziennym życiu. Pozwalają zwiększyć siłę, ale też wytrzymałość i ogólną kondycję. Oddziałując na mięśnie głębokie, poprawiają naszą postawę oraz zmniejszają dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym.
Trening z kettlami opiera się w dużej mierze na utrzymaniu odpowiedniej, mocnej postawy ciała i równowagi podczas pracy balistycznej odważnika. Dzięki temu poprawiamy naszą motorykę ruchów, ciało staje się zdecydowanie silniejsze, bardziej gibkie oraz odporne. Nie jest to trening izolowany, przez co nie zaniedbujemy żadnych mięśni, stawów czy ścięgien.
Kettle – jak ćwiczyć?
Początkowo może nam się wydawać, że trening z kettlami to tylko machanie odważnikiem. Jednakże zła technika i brak kontroli mogą spowodować kontuzje i zniechęcić nas do dalszej aktywności. Jeśli nauczymy się poprawnie wykonywać dane ruchy, później będzie już tylko łatwiej.
Zaczynając przygodę z kettlami, warto zasięgnąć porady od osoby kompetentnej, która w razie potrzeby skoryguje nieprawidłowości. Nie powinniśmy też od razu rzucać się na duży ciężar, najpierw technika, potem zwiększanie obciążenia.
Jak w każdej aktywności fizycznej, nie możemy zapomnieć o rozgrzewce. Prawidłowe przygotowanie ciała do treningu to podstawa, która pozwoli zapobiec ewentualnym urazom.
Do najpopularniejszych ćwiczeń z kettlebell możemy zaliczyć:
- martwy ciąg z kettlebell (deadlift w wariantach oburącz, jednorącz, walizkowy, jednonóż)
- kettlebell swing (oburącz lub jednorącz)
- tureckie wstawanie (kettlebell get up)
- przysiad z kettlem (goblet squat lub front squat)
- wykroki z kettlem (lunge)
- zarzut (clean – podobny do swingu, jednak podczas prostowania bioder łokieć zostaje ugięty i blisko klatki piersiowej, a gdy kettlebell znajdzie się na wysokości brzucha, szybkim ruchem cofamy łokieć w tył i przewlekamy dłoń przez uchwyt tak, żeby ciężar delikatnie ułożył się na przedramieniu w tzw. rack possition, pozycji stojaka)
- wyciskanie (press w leżeniu lub w pozycji stojącej)
- rwanie (snatch, ruch przypomina nieco clean, tyle że zamiast parkować odważnik na przedramieniu blisko klatki piersiowej, wyrzucamy go dynamicznym ruchem bioder do pozycji tzw. overhead, czyli nad głowę, kiedy ręka jest wyprostowana w łokciu, tak samo jak po wykonaniu press)
Wariantów treningu z kettlami jest bardzo dużo. To jaki wybierzesz, zależy tylko od tego, na co jesteś nastawiony. Możemy skupiać się bardziej na budowaniu siły, zwiększaniu mobilności lub wydolności organizmu. Wszystko to idzie ze sobą w parze, ale dobór ciężaru, technik, liczby serii i powtórzeń, długość odpoczynków znacząco wpływają na efekty.
Budowanie siły rąk, mięśni pośladków, nóg, a nawet brzucha daje zdecydowanie lepsze rezultaty gdy prawidłowo i ze skupieniem na detalach wykonujemy ćwiczenia z kettlebells. Dodatkowo trening z odważnikami w efektywny sposób pozwoli nam pozbyć się zbędnych kilogramów. Wiele osób decyduje się na włączenie do swojego treningu celującego w spalanie tłuszczu właśnie ćwiczeń uwzględniających użycie kettli.
Dla kogo jest trening z kettlami?
Zdecydowanie dla każdego, kto chce zadbać o zdrowie i sprawność, w szybki i efektywny sposób poprawić swoją postawe ciała i figurę, a także pozytywnie wpłynąć na własne samopoczucie i pewność siebie. Ćwiczenia z obciążeniem w postaci kettla stanowią również świetną podstawę do innych treningów, skupiających się na ruchach izolowanych. Wyczucie własnego ciała to niesamowicie ważna kwestia, gdy chcemy wypracować wymarzoną sylwetkę. Kto z nas nie narzekał kiedykolwiek na bolące plecy czy problemy ze schylaniem się? Dla niektórych jest to wręcz codzienność. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie wzmocnienie mięśni, a problem najpewniej zniknie. Nie czekaj dłużej, zrób coś dla swojego ciała i rozpocznij przygodę z kettlebells! W podanym filmie pokazuję skuteczne ćwiczenia z odważnikami, zapraszam do wspólnego treningu!
Kurs online: SIŁA, ZDROWIE, SYLWETKA – podstawy treningu KETTLEBELL dla początkujących
Kurs online: MOBILNOŚĆ I ELASTYCZNOŚĆ – baza treningów dla osób uprawiających siedzący tryb życia
Fundamenty silnego ciała – domowy program treningowy online