Co daje trening siłowy?

Trening siłowy, czyli trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała lub odpowiedniego sprzętu, jest nieodłącznym elementem życia sportowców, osób o zdrowym stylu życia, a nawet początkujących, którzy dopiero co wstąpili na drogę ćwiczeń. Prawidłowo wykonywany trening siłowy niesie ze sobą wiele korzyści takich jak polepszenie kondycji organizmu, redukowanie wad postawy, uzyskanie wymarzonej sylwetki, spalanie tkanki tłuszczowej, wzmocnienie kości poprzez zwiększenie ich gęstości czy poprawę funkcji układ krążenia. Z treningu siłowego powinny zrezygnować osoby z poważnymi problemami kręgosłupa czy innymi kontuzjami, które mogłyby ulec pogłębieniu przez wykonywanie ćwiczeń z dużym obciążeniem. Jeśli masz wątpliwości co do możliwości treningowych, zawsze najpierw skonsultuj się ze swoim lekarzem i upewnij, czy taka forma ruchu nie zaszkodzi Twojemu organizmowi. Jeśli nie – możesz przystąpić do działania! Poza wymienionymi wyżej przeciwwskazaniami w uprawianiu tego sportu, badania nie wskazują na większą ich ilość. Osoby zdrowe i zmotywowane mogą jak najbardziej korzystać z zalet treningu siłowego, aby wzmacniać ciało.

co daje trening siłowy
trening siłowy porady

Co daje trening siłowy? Jakie zalety i korzyści z niego płyną?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningiem siłowym, warto byłoby wykonywać go pod okiem wykształconego trenera. Będzie on pomocną dłonią, wytłumaczy i pokaże, jak prawidłowo i bez uszczerbku na zdrowiu używać ciężarów, a także okaże wsparcie. Jeśli nie jesteś zawodowcem, pierwsze starcie ze sprzętem na siłowni może okazać się trudne, a nawet niebezpieczne. Jednak gdy już zaczniesz rozumieć proces tych ćwiczeń, zauważysz, jak wiele zalet płynie z ich uprawiania. Pierwszym plusem, który nietrudno zauważyć, jest utrata wagi i utrzymanie szczupłej sylwetki. Podczas ćwiczeń siłowych wykorzystujący sporo energii spalane są duże pokłady kalorii. Jeśli mielibyśmy porównać trening cardio do siłowego, ten drugi jest bardziej korzystny i efektywny. Jeszcze przez ponad godzinę po ćwiczeniach tempo naszego metabolizmu jest podwyższone, co sprawia, że nadal spalamy kalorie. Kolejnym aspektem, któremu warto się przyjrzeć, jest wpływ treningu siłowego na mięśnie. 

Dzięki ich ciągłemu trenowaniu, jesteśmy silniejsi, wytrzymalsi i odporniejsi na zmęczenie i stres. Wpływa to na cały organizm – wzmacniają się kości, poprawia się postawa ciała (w wielu przypadkach koryguje się garb i inne wady), mobilność, a także humor, samoocena i pewność siebie. Wpływ ćwiczeń na nastrój jest potwierdzony licznymi badaniami, które udowadniają, że uprawianie sportu doprowadza do wyrzutu endorfin – hormonów szczęścia. Trening więc może polepszyć samopoczucie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Co jeszcze daje trening siłowy? Serce nie pozostaje obojętne na tę formę ćwiczeń. Poprawia się jego praca i wydolność, a także krążenie, co ma związek z uregulowaniem cholesterolu (LDL) we krwi, co w przyszłości rzutuje na nasze zdrowie. 

Dzięki treningom może ominąć nas miażdżyca czy zawał. Podsumowując, uprawianie sportu daje efekty długoterminowe – oprócz tego, co widać na chwilę obecną, robimy sobie przysługę na przyszłość. Będąc silniejsi, sprawniejsi faktycznie opóźniamy procesy starzenia, a zatem zachowujemy młodość ciała i umysłu.

Trening siłowy na redukcji

Wbrew niektórym przekonaniom, osoby na redukcji jak najbardziej mogą trenować siłowo. Co daje trening siłowy na redukcji? Podczas zrzucania wagi, ćwiczenia siłowe pozwalają na utrzymanie masy mięśniowej, a nie jej budowanie. Nie jest to żadnym przeciwskazaniem, a jedynie wskazówką, że trening siłowy nie pozwoli nam na duży rozrost mięśni przy dużym deficycie kalorycznym. Warto jednak z takiego treningu korzystać dwa lub trzy razy w tygodniu, bo wzmocni on nasz organizm i wpłynie korzystnie na zdrowie.

trening siłowy efekty

Co daje trening siłowy nóg?

Tak zwany trening nóg koncentruje się głównie na wzmacnianiu mięśni dolnej części ciała. Jest to między innymi mięsień czworogłowy, mięśnie grupy kulszowo-goleniowej, pośladkowe, wewnętrzna strona ud, ale – co ciekawe – pracuje tu także core, czyli mięśnie brzucha, najszerszy mięsień grzbietu oraz prostownik grzbietu. Wykonując martwy ciąg, przysiad czy wykroki w różnych wariantach z wolnym ciężarem jak sztanga lub odważnik kettlebell tak naprawdę nie izolujemy dolnych partii ciała. Aby utrzymać prawidłową pozycję i trenować bezpiecznie musimy odpowiednio zaangażować pozostałe mięśnie, w tym stabilizujące i zabezpieczające kręgosłup. 

W zależności od celu planu treningowego rezultatem takiego treningu może być siła, wytrzymałość siłowa, ale również utrata tkanki tłuszczowej, przyrost masy mięśniowej oraz oczywiście dobre samopoczucie. Niektórzy skupiają się na danych częściach ciała, aby poprawić ich wygląd. Co daje trening siłowy nóg? Z pewnością pomoże nogom stać się jędrnymi i silnymi. To jedno z najważniejszych oręży do walki z cellulitem oraz w drodze do ukształtowania pośladków.

Podsumowanie

Trening siłowy, przez ogrom swoich zalet, może być wykorzystany na wiele sposobów – na rozbudowę mięśni, na utrzymanie sylwetki, dla zdrowia czy dla korygowania wad postawy. Cokolwiek jest Twoim celem, trening siłowy z wolnymi ciężarami na pewno go spełni. Uprawiany bezpiecznie daje wyjątkowo satysfakcjonujące rezultaty.

Świętuj ROK TYGRYSA treningami ze zniżką nawet -30%!

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Złap TYGRRRRYSIE okazje -40% na kursy i koszulki

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy